Modern menopauza: régi tünetek, új hozzáállás

A mai nők a klimax alatt is aktívabb, sokoldalúbb életet szeretnének élni.

A mai nők sokkal aktívabbak, mint anyáik voltak, így természetes, hogy a klimax alatt is aktívabb, sokoldalúbb életet szeretnének élni. Készüljön fel napjaink modern életszemléletére a menopauza alatt és után!

 
A menopauza tünetei, mint a hőhullámok és a szexuális érdeklődés elvesztése ugyan még ma is ugyanolyanok mint régen, ám a mai nők próbálnak optimistán tekinteni a menopauzára és azt követő éveikre. Mivel a változókor elkerülhetetlen, egyre inkább előtérbe kerül, a próbáljuk meg kihozni belőle a maximumot szemlélet. A mai nők a klimax idején is odafigyelnek kinézetükre, s szerencsére egyre több fórumon oszthatják meg egymással tapasztalataikat.
 
Azok a hírhedt tünetek
 
A menopauza a menstruációs ciklus egy éve tartó elmaradását, illetve azokat a változásokat jelenti, ami a nő testében megy végbe, mikor a termékeny korszak vége felé közelít. Noha minden nőben másként játszódik le a folyamat, 75 százalékuk tapasztalja a tünetek valamelyikét, és 25 százalékuk használ enyhítésükre gyógyszert.
 
Sajnos a tünetek sokkal hamarabb, már a perimenopauza idején jelentkezhetnek, mellyel a klimax akár 10 évig is elhúzódhat. Sokak számára ez az időszak nehezebb, mint maga a klimax, mivel nem készültek fel rá, s a tünetek is hónapról hónapra változnak, így nehéz kezelni őket.
 
A menopauza tünetei:
  • rendszertelen ciklus,
  • erős vérzés,
  • erősödő premenstruális tünetek,
  • alvási problémák,
  • hőhullámok,
  • hüvelyi szárazság,
  • libidó csökkenése.

 
Segít az életmód-változtatás!
 
A legtöbb nő általában gondját kell, hogy viselje tinédzser gyermekeinek, idősödő szüleinek, otthonuknak, s a munkahelyi helytállásról még nem is beszéltünk! Rendszertelenül esznek, nem alszanak eleget, s mindez nehezebbé teszi a klimax elviselését.
 
Jó hír azonban, hogy az életmód-változtatás sokat segít a tünetek enyhítésében. A rendszeres, kevésbé megterhelő sportok, mint a séta, kocogás, aerobic segítenek a szív- és érrendszeri betegségek és a csontritkulás kialakulásának megelőzésében, a jóga pedig stressz-csökkentő hatású. A rendszeres sportolás a csökkent libidót is növeli, hiszen a nők akkor hiszik el igazán, hogy szexisek, ha fittnek, fiatalosnak érzik magukat.
 
A kalciumban és D-vitaminban gazdag, egészséges táplálkozás szintén segít a kellemetlen tünetek kezelésében, a változókorral járó súlygyarapodás megelőzésében. A fűszeres ételek és a vörösbor kerülése pedig csökkenti a hőhullámokat.
 
Segít a modern orvostudomány!
 
Régebben az orvos egyedül döntött a kezelésről, ám ma már a nőknek is beleszólásuk van a gyógyszerezésükbe. A mai gyógyszeripar három fő területen adhat segítséget:
 
Tünetek csökkentése: A menopauza tüneteinek enyhítésére, a leghatásosabb módszer a hormonterápia. Éveken át úgy gondolták, hogy rengeteg egyéb pozitív hatása is van, ám használói körében egyre gyakoribb a szívinfarktus, stroke és a mellrák. Ennek ellenére még mindig a hormonpótlás az, mely a leghatásosabban veszi fel a versenyt a klimaxos tünetekkel szemben.
 
Csontritkulás megelőzése: Mint már említettük, sporttal és egészséges étkezéssel sokat lehet a helyzeten javítani, ám a nagyon súlyos esetekben, akár csontépítő biofoszfátos kezelésre is sor kerülhet.
 
Libidónövelés: Ez ügyben még folynak a kutatások, s noha az ösztrogénes krémekkel csökkenthető a hüvelyi szárazság, ez még sajnos nem minden eseten jelent megoldást. Megértő partner, kitartó próbálkozás és életmódbeli váltás itt is segíthet.
 
Fel a fejjel!
 
Manapság az interneten és más gyors kommunikációs forrásokon keresztül soha nem tapasztalt lehetőségeink vannak arra, hogy minél többet tudjunk meg a menopauzáról, annak tüneteiről, lehetséges kezelési módjairól és a különböző túlélési technikákról.
 
Próbáljunk meg minél kevesebbet stresszelni klimaxunk miatt, hiszen nap mint nap jelennek meg új kutatási eredmények, melyek mind rajtunk szeretnének segíteni.
 
Forrás: Webbeteg

A változókor nem betegség

A változókor nem betegség, természetes állapot, mégis sok asszonynál jelentős problémákat okoz.

Tovább

Gyötör az álmatlanság

A változókor kialakulásával az alvásban is bekövetkezik néhány természetes változás.

Tovább

A korai klimax jelei

Korai klimaxról abban az setben beszélünk, ha a tünetek a 40 éves kor előtt jelentkeznek.

Tovább

Mi vezet a menopauzához?

Bizonyos műtétek, gyógyszeres kezelések és betegségek idő előtti menopauzát hozhatnak létre.

Tovább

Mi is az a vizelet inkontinencia?

Inkontinencia nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek befolyásolhatók.

Tovább

Menopauza és koleszterin

Korai klimaxról abban az setben beszélünk, ha a tünetek a 40 éves kor előtt jelentkeznek.

Tovább