A menopauzáról részletesen
A menopauza - sokak félelmével ellentétben - nem szünteti meg a nőiességet és a szexuális életet, sőt sokakra felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
MÉDIAFIGYELÉS - 2020. 11. 25. - WEBBETEG - A MENOPAUZÁRÓL RÉSZLETESEN
A menopauza szó szerinti jelentése: a menstruáció vége.
Mivel a menopauzát megelőző néhány év során a vérzések általában rendszertelenné válnak és több hónapos kimaradások fordulhatnak elő, a menopauza akkor válik biztossá, ha egy év elteltével sem jelentkezik új menstruáció.
A menopauza természetes biológiai állapot, amely a termékenység korának végét jelenti. Ettől függetlenül a menopauza kellemetlen testi tüneteket és érzelmi labilitást, veszteségérzést okozhat.
.jpg)
TÉVHITEK ÉS IGAZSÁG
A menopauza nem az élet végét jelzi!
A menopauza nem jár a nőiesség és a szexuális élet elvesztésével!
A hormonális változásokon túl, a menopauzához kapcsolódó tévhitek is felelősek az érzelmi megrázkódtatás miatt. Először is a menopauza még nem jelenti azt, hogy az élet a végéhez közeledik, általában majdnem annyi van hátra az életből, mint amennyi eltelt.
Másodszor, a menopauza nem fogja megszüntetni a nőiességét és a szexuális életét. Sőt lehet, hogy idővel Ön azon nők közé fog tartozni, akikre felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
Noha a menopauza nem betegség, a kialakult tünetek (és nem csak a súlyosak) kezelhetőek, és a páciens kérésére kezelendőek is. Sokféle terápia áll rendelkezésre, az életviteli módosításoktól kezdve a hormonpótlásig.
MIKOR FORDULJUNK ORVOSHOZ?
Érdemes orvoshoz fordulni a klimax időszakában, hogy az öregedéssel együtt járó betegségekkel szemben idejében lehessen megelőző intézkedéseket tenni.
Ha Ön szexuális életet él, és kimaradt egy menstruációja, először a terhességet kell kizárni vagy megerősíteni. A modern terhességi tesztekkel ezt Ön is biztonságosan megteheti.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha menopauza után hüvelyi vérzést tapasztal!
A menopauza természetes jelenség, ám ha Önt aggasztja a rendszertelen menstruáció, a hőhullámok, beszéljen orvosával! A szakember ellenőrizheti a follikuluszstimuláló hormon és az ösztrogén szintjét vérvizsgálat segítségével. A menopauza során a follikuluszstimuláló hormon szintje magas, az ösztrogénszint kicsi. Orvosa pajzsmirigyhormon-vizsgálat elvégzését is javasolhatja, mivel a pajzsmirigy alulműködése a menopauzához hasonló tüneteket okozhat.
Milyen tünetek kísérik a menopauzát?
A menopauza az utolsó menstruáció, amelyet egy év elteltével állapíthatunk meg hitelt érdemlően. A petefészek aktivitása azonban már a menopauza előtt, a 30-as életévek végén csökkenni kezd, egyre kevesebb ösztrogént és progeszteront termel a női ciklus során, egyre kevesebb tüsző érik meg havonta, és a petesejt kiszabadulása (ovuláció) egyre kiszámíthatatlanabb lesz.
A menstruáció jellege is megváltozhat, rövidebb vagy éppen hosszabb lesz, erőteljesebb vagy kevésbé erőteljes, gyakoribb vagy ritkább. A menopauza előtt a vérzések rendszertelenné válnak, nagyon ritka, hogy az utolsó menstruációt megelőzően minden hónapban legyen vérzés. A termékenység ezekkel a változásokkal párhuzamosan csökken.
A menopauza többnyire 48 és 52 éves kor között alakul ki.
Korai jelei már az utolsó vérzés első évfordulója előtt megjelennek:
- hőhullámok,
- rossz közérzet,
- alvászavar,
- érzelmi labilitás.
Vannak tünetek, amelyek csak évekkel a menopauza után fejlődnek ki:
- hasi típusú elhízás,
- hajritkulás,
- a nemi szervek szőrzetének megritkulása,
- hüvelyi szárazság,
- a mellek megereszkedése.
- A klimax
- A menopauzát kb. 5-6 évvel megelőző, majd 5-6 évvel követő időszakot klimaktériumnak, vagy röviden klimaxnak nevezzük.
Premenopauza (menopauza előtti időszak). Ezt az időszakot perimenopauzának is nevezik, ami pontatlan, mert szó szerint menopauza körüli (és nem előtti) időszakot jelent. A premenopauza során már jelentkezhet a menopauza néhány tünete, de menstruáció - általában szabálytalan időközönként - még van. A hormonszintek szeszélyesen alakulnak, ezért már megjelenhetnek a hőhullámok és az érzelmi labilitás. Terhesség igen kis eséllyel, de még bekövetkezhet.
Posztmenopauza (menopauza utáni időszak). A petefészkek sokkal kevesebb ösztrogént állítanak elő (végül szinte semennyit sem), már egyáltalán nem termelnek progeszteront, nincs ovuláció és nem alakulhat ki terhesség sem.
Forrás: WebBeteg