Fogvesztés menopauza után

Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a menopauzán átesett nőknek jelentősen megnő az esélyük a fogaik elvesztésére. Milyen okok állnak a jelenség hátterében és mit lehet tenni a megoldás érdekében?

 Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a menopauzán átesett nőknek jelentősen megnő az esélyük a fogaik elvesztésére. Milyen okok állnak a jelenség hátterében és mit lehet tenni a megoldás érdekében?

 
Egy tanulmány szerint négy postmenopauzális nőből egy biztosan elveszíti néhány fogat a következő 5 évben.  Egy amerikai vizsgálatban 1021 klimaxon átesett hölgyet vizsgáltak, akik közül 293-nál jelentkezett ez a probléma. A korábbi kutatások úgy kapcsolták össze ezeket a jelenségeket, hogy a menopauza meggyengíti a csontokat és az ösztrogéntermelés is csökken ekkortájt. Ugyanakkor ezt a jelenséget mindenképpen érdemes volt tovább vizsgálni, hiszen a nők köztudottan jobban adnak a szájhigiéniájukra, mint a férfiak, vagyis rájuk elvileg kevésbé jellemző ez a probléma. 
 
 
 
A kockázati tényezők összeadódnak
 
A legújabb kutatások szerint ez a kockázat nagyobb azoknál a nőknél, akik túl vannak a menopauzán. Mára az is teljesen nyilvánvaló vált, hogy ennek a rizikófaktornak a hatását sokszorozzák más – főleg életmódbeli – tényezők. A leginkább romboló hatású ezek közül a dohányzás, a túlsúly, a cukorbetegség és a korábban kialakult elégtelen szájhigiénia. Ezek a faktorok együttesen megsokszorozzák a fogvesztés esélyét, aminek nem csak a jövőbeli életminőségre, de az önbecsülésre, az énképre is jelentős hatása van. – összegzi dr. Benkő Krisztina.
 
A fenti összefüggések miatt ebben az életszakaszban különösen fontos a speciális figyelem, amellyel fenntartható a száj és a fogak egészsége. Már az is sokat jelent, ha betartjuk a mindenkor elvárható rutint: napi legalább kétszeri fogmosás fluoridos fogkrémmel, a fogközök tisztítása speciális kefével vagy fogselyemmel, és a cukros élelmiszerek helyett a nyers zöldségek, gyümölcsök választása. Ilyenkor a rendszeres évenkénti fogászati kontrollt és ajánlatos sűrűbben elvégezni.
 
A folyamatok megállíthatók
 
Bár a legtöbb ember rendszeresen mossa a fogát, sokan ezt nem megfelelő technikával vagy felszereléssel teszik. Ilyen kérdésekben is segíthet a fogorvos, akihez nem csak akkor érdemes ellátogatni, ha fájdalmat vagy szuvasodást észlelünk, hiszen a szakember már a ráutaló jelenek alapján is megkezdheti a preventív kezelést. Ez a fogak megmentésének legbiztosabb módja.
 
A menopauzán átesett nők ráadásul más, kellemetlen tüneteket is tapasztalhatnak, mint például a szájszárazság. Ez tovább ronthat az egyébként is kényes lelki egyensúlyon, önbizalmon. A legoptimálisabb megoldások érdekében ezekben a kérdésekben is érdemes magunkat a hozzáértőkre bízni, hiszen a cél minden esetben a legnagyobb komfortérzet és a hosszú távú egészség biztosítása.
 
Forrás: Weborvos.hu

A változókor nem betegség

A változókor nem betegség, természetes állapot, mégis sok asszonynál jelentős problémákat okoz.

Tovább

Gyötör az álmatlanság

A változókor kialakulásával az alvásban is bekövetkezik néhány természetes változás.

Tovább

A korai klimax jelei

Korai klimaxról abban az setben beszélünk, ha a tünetek a 40 éves kor előtt jelentkeznek.

Tovább

Mi vezet a menopauzához?

Bizonyos műtétek, gyógyszeres kezelések és betegségek idő előtti menopauzát hozhatnak létre.

Tovább

Mi is az a vizelet inkontinencia?

Inkontinencia nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek befolyásolhatók.

Tovább

Menopauza és koleszterin

Korai klimaxról abban az setben beszélünk, ha a tünetek a 40 éves kor előtt jelentkeznek.

Tovább