Miért gyakoribbak nőknél a szájüregi problémák?
A nőknél sokkal gyakoribbak a szájüregi problémák, melynek hátterében az őket érő hormonális változások állhatnak. A hormonális változások nemcsak a fogíny vérellátását befolyásolják, hanem szervezetünk reakcióját is azokra a toxikus anyagokra, melyekből a lepedék képződik.
A nők életében öt olyan időszak létezik, amely során a hormonális változásoknak köszönhetően sokkal érzékenyebbek a szájüregi betegségekre.
Pubertás - Az ösztrogén és progeszteron termelésének megindulása a pubertás idején, megnöveli a véráramot a fogíny felé, és ez megváltoztatja annak reakcióját, a lepedékben található irritáló anyagokra. Ennek hatására a fogíny vörös, érzékeny, és fogmosás során gyakran vérzik.
Havi menstruációs ciklus - A menstruáció idején történő hormonális változások hatásaként (a megnövekedett progeszteronszint miatt), sok nőnél fordul elő, hogy ínyük és nyálmirigyeik duzzadtak, pirosak. Emellett gyakran panaszkodnak vérző fogínyről és gyulladt aftáról. A menstruációs fogínygyulladás általában egy-két nappal a menstruáció előtt kezdődik és nem sokkal a ciklus elkezdődte utánig tart.
Fogamzásgátló tabletta használata. - A progeszterontartalmú fogamzásgátló tabletták, melyek megnövelik a szervezet hormonszintjét, szintén hozzájárulhatnak a fogíny gyulladásához. Beszélje meg fogorvosával, mi a teendő fogamzásgátló tabletta szedése esetén, a kellemetlen mellékhatás elkerülése érdekében!
Terhesség - Várandósság idején jelentősen megváltozik a szervezet hormonszintje. A megnövekedett progeszteronmennyiség miatt, a terhesség második és nyolcadik hónapja között, bármikor kialakulhat az úgynevezett terhességi fogínygyulladás. Fogorvosa minden bizonnyal tud javasolni olyan alternatívát a fogmosáshoz, mely csökkenti a fogínygyulladás kialakulásának esélyét. Mindenképpen jelezze fogorvosának, ha gyermeket vár!
És végül, de nem utolsó sorban a menopauza - Az életkor előrehaladtával, számos szájüregi változás megjelenésével kell számolni. Ilyen lehet például az ízérzékelés megváltozása, a hideg és meleg ételekre való túlérzékenység, a nyáltermelés csökkenése, mely szájszárazságot okoz.
Miért kell kezelni a szájszárazságot?
A szájszárazság, további szájüregi betegségeket okoz, mivel a nyál így nem elég a lepedékben lévő savak közömbösítéséhez, a száj tisztán tartásához. Mindezek kialakulásához nagyban hozzájárul az idősebb korban megfigyelhető, túlzott gyógyszerfogyasztás is, hiszen sok gyógyszer okoz szájszárazságot.
A menopauzával járó ösztrogénszint csökkenés, növeli a csontritkulás kialakulásának kockázatát. A csontritkulás, különösen az állkapocsban, a fogak elvesztéséhez vezethet. A fogínysorvadás az egyik figyelmeztető jele, az állkapocs csontveszteségének. Fogínysorvadás során, emellett a fogak nagyobb felülete van kitéve a különböző, foglyukasodást okozó hatásoknak.
Hogyan kerülheti el a szájüregi problémákat?
-
Naponta legalább kétszer mosson fogat fluoridtartalmú fogkrémmel, és minden nap használjon fogselymet!
-
Évente kétszer keresse fel fogorvosát ellenőrző vizsgálat és profi tisztítás céljából!
-
Étkezzen kiegyensúlyozottan!
-
Kerülje a cukros ételeket!
Amennyiben szájszárazságtól szenved, kérdezze meg fogorvosát, mit tanácsol annak enyhítésére!
Forrás: webbeteg.hu