Inkontinenciáért felelős gyógyszercsoportok

Amennyiben Ön is az inkontinencia tüneteit tapasztalja saját magán, érdemes tisztában lennie azzal, hogy milyen gyógyszerek hozhatóak összefüggésbe a betegség kellemetlen tüneteivel. Több gyógyszerről is bebizonyosodott, hogy az inkontinencia kiváltó oka lehet, vagy annak súlyosbodását okozhatja. A gyógyszerekre nem reagál egyformán minden ember szervezete, egyes személyeknél ugyanaz a gyógyszer súlyosbíthatja az inkontinenciát, de van, akinél […]

Amennyiben Ön is az inkontinencia tüneteit tapasztalja saját magán, érdemes tisztában lennie azzal, hogy milyen gyógyszerek hozhatóak összefüggésbe a betegség kellemetlen tüneteivel.

Több gyógyszerről is bebizonyosodott, hogy az inkontinencia kiváltó oka lehet, vagy annak súlyosbodását okozhatja.

A gyógyszerekre nem reagál egyformán minden ember szervezete, egyes személyeknél ugyanaz a gyógyszer súlyosbíthatja az inkontinenciát, de van, akinél semmilyen vizelettartási panasz nem jelentkezik.

Amennyiben Önnél is jelentkeznek az inkontinencia tünetei, akkor részletesen számoljon be orvosának a tünetekről, illetve a receptre és a recept nélkül kapható gyógyszerekről, melyeket fogyaszt.

Íme azon gyógyszercsoportok, melyek leggyakrabban hozhatóak összefüggésbe az inkontinencia tüneteivel:

A magas vérnyomás kezelésében használt szerek

Az úgynevezett alfa-adrenerg-antagonisták az erek tágításán keresztül hatnak a vérnyomás csökkentésében. Nőkben ezek a gyógyszerek a húgyhólyag izomzatának elernyedését is kiváltják, így köhögés vagy tüsszentés hatására a vizelet elcseppenhet.

Amennyiben Ön nő, és alfa-adrenerg-antagonistát szed és emellett az inkontinencia tüneteit tapasztalja, menjen vissza a gyógyszert elrendelő belgyógyászhoz, hiszen számos lehetőség van még a vérnyomás csökkentésére.

Férfiakban ezen hatástani csoport alkalmas a prosztatamegnagyobbodás kezelésére, azáltal, hogy ellazítják a hólyagnyak izmait, ezáltal a vizeletelfolyási akadály megszűnik.

Az antidepresszánsok

Némely antidepresszáns segít az inkontinencia tüneteinek leküzdésében, ezzel szemben néhány kifejezetten rontja a meglévő tüneteket.

Ez utóbbiak ronthatják a húgyhólyag kontraktilitását, ezáltal a túlfolyásos inkontinencia tüneteit súlyosbítják, mely esetben eleve az elégtelen hólyagkiürülés okozza a problémát.

Egyéb antidepresszánsok csökkenthetik a vizelési inger-érzetet.

Diuretikumok

Hétköznapi néven vízhajtóknak is nevezzük ezt a hatástani csoportot. A diuretikumok a vesét nagyobb mennyiségű vizelet előállítására késztetik. Ez azt jelenti, hogy gyakrabban kell vizelési ingerre számítani. Ha diuretikumra van szüksége, ez sok estben nem küszöbölhető ki egyéb szerekkel, viszont érdemes a beteg figyelmét felhívni arra, hogy fordítson nagyobb figyelmet a javasolt inkontinencia-kezelési és megelőzési javallatokra.

Például végezzen Kegel-gyakorlatokat, melyek a medencefenéki izmokat erősítik, hiszen ezek gyengülése stresszinkontinenciában nyilvánulhat meg. Ezen gyakorlatok elsajátításában segíthet belgyógyász vagy nőgyógyász is, és a gyakorlatok bármikor elvégezhetőek, például vezetés, tévénézés vagy ülőmunka során is.

Ha az inkontinencia leginkább éjszaka jelentkező tünetek formájában jelentkezik, akkor javasolt a diuretikumot reggel bevennie.

Altatók

Az inkontinenciában szenvedő betegeknek csupán kis százaléka küzd ágybavizeléssel, de az altatók ezeket a tüneteket nagyban fokozhatják azáltal, hogy a vizelési inger hatására nem ébred fel a beteg.

A témával foglalkozó szakemberek inkább a természetes gyógymódokat javasolják a betegeknek álmatlanság kezelésére, például a rendszeres fizikai aktivitást, az alvási rituálék bevezetését és betartását.

forrás: webbeteg.hu