Tág hüvely, inkontinencia: fiatalon is érintett lehetsz!
Sok nő nem tud róla, hogy a szülés után kialakuló intim problémáinak hátterében gyakran hüvelytágasság áll, ami már fiatal korban is közvetve hüvelyszárazsághoz, égető érzéshez, gyenge védekezőképességhez, és sajnos inkontinenciához vezethet. Mit lehet tenni a kellemetlen tünetek ellen? A szülés után kitágult hüvely, a szűnni nem akaró, kóros hüvelyfolyás, illetve a meglazult kötőszövetek miatt kialakuló […]
Sok nő nem tud róla, hogy a szülés után kialakuló intim problémáinak hátterében gyakran hüvelytágasság áll, ami már fiatal korban is közvetve hüvelyszárazsághoz, égető érzéshez, gyenge védekezőképességhez, és sajnos inkontinenciához vezethet. Mit lehet tenni a kellemetlen tünetek ellen?
A szülés után kitágult hüvely, a szűnni nem akaró, kóros hüvelyfolyás, illetve a meglazult kötőszövetek miatt kialakuló inkontinencia gyakori probléma, mégis sok fiatal nő szégyell beszélni róla.
Ha a szülést követő 3-6 hónap után sem szűnnek meg kényelmetlen tünetek, az jelentős életminőség romláshoz, a párok intimitásának negatív megváltozásához vezethet. Intimitással adódó problémájuk miatt sokan csak jóval a szülés után fordulnak szexuálpszichológushoz. Sok kismama – bár ugyanúgy szereti a párját, mint korábban -, a baba mellett kevésbé vágyik arra, hogy összebújjon a szerelmével. Ennek gyakran lelki okai vannak, önbizalomhiánnyal küzd a kismama a testét, és kevésbé szem előtt lévő, intim testrészeit ért változások folytán. Emellett félhet a fájdalomtól is, vagy a szex esetleg már nem jelent akkora örömet, mint korábban – meséli tapasztalatait Dr. Hevesi Krisztina szexuálpszichológus.
A kellemetlen tünetekért a kismedencei szerveket szüléskor érő “trauma”, másrészt a kötőszövetek fokozódó vízvesztése felelős. A hüvelyfal rugalmassága csökken, ez pedig negatívan befolyásolja a kismedencei szervek támasztórendszerét is, ez az inkontinencia előkapuja. Ha az izmok renyhesége következtében nem tökéletes a hüvelyváladék ürülése, a bajok fokozódhatnak, hiszen a hüvelyi nyálkahártya nem tud megfelelően védekezni a fertőzésekkel szemben sem.
Persze az is gyakori, hogy a psziché tiltakozik a szexuális örömök megélésével szemben, esetleg már nem kívánjuk a partnerünket és így jelez a test. De bármi is legyen az ok, érdemes a végére járni, hiszen a legtöbb esetben műtéti beavatkozás nélkül is könnyen meg lehet szabadulni a tünetektől – magyarázza a szakember.
A félelem a fájdalomtól, műtéttől túl gyakran akadályozza meg a hölgyeket abban, hogy orvoshoz forduljanak. Pedig ma már nincs minden esetben szükség műtéti beavatkozásra, a felsorolt problémák nagy része vágás nélkül orvosolható. Az Intimszépség Női Egészségközpontban már Magyarországon is elérhető a legkorszerűbb, úgynevezett lézeres eljárás, amellyel műtét nélkül, fájdalommentesen gyógyíthatók az ilyen típusú, hüvelyt érintő problémák. A legmélyebb szöveti rétegekig hatoló lézerfény hatására a hüvelyfal kollagénállománya megsokszorozódik, vízfelvétele fokozódik, és az elvékonyodott szövetek újra megtelnek élettel, megvastagodnak.
Mivel az eljárás nem műtéti, nem kell lábadozási idővel sem számolni, a kezelést követően a páciens azonnal visszatérhet mindennapi rutinjához. Egy kezelés mindössze 20-30 perc, és átlagosan 3-5 kezelésre van szükség. Dr. Belics Zorán, az Intimszépség központ szülész-nőgyógyász szakorvosa viszont elárulta, pácienseinek 90%-a már az első kezelést követően panaszainak érezhető enyhüléséről és életminőségének jelentős javulásáról számol be. A terápia eredményeképp megújult, egészséges, fiatalos hüvelyt kapunk.
Sokszor valóban házasságokat menthet meg egy ilyen kezelés, és ez nem túlzás. A szerelem, az intimitás a lélek boldogsága, ám fizikai feltételeit a test diktálja – állítja dr. Hevesi Krisztina
Forrás: hazipatika.com