Miért tűnik el a vágy?

Miért csökken idővel a nők libidója? A stressz, a depresszió valóban a leggyakoribb vágylohasztó okok?

MÉDIAFIGYELÉS - 2020. 04. 23. - NAPIDOKTOR - HÁZIPATIKA - NŐK ÉS A SZEX: MIÉRT TŰNIK EL A VÁGY?

 
A szexuális vágy lanyhulása igen gyakori a menopauza előtt és után lévő nők esetében, és bár a hormonális változások nagy szerepet játszanak ebben, nemcsak ezekben kell keresnünk az okokat.
 

Vágypusztító: Az ösztrogénszint csökkenése
 
A menopauza előtt az ösztrogénszint az ovulációt megelőző napokban érte el a csúcspontját, ennek megfelelően a szexuális vágy is magasba szökött ebben az időszakban. A változókorban azonban az ösztrogénszint jelentősen lecsökken, és nem is növekszik meg, hiszen az ovuláció is elmarad. Emiatt az idősebb nők általában nehezebben kerülnek izgalmi állapotba, a nemi szervek környékén nem fokozódik a véráramlás és a hüvely szárazabb maradhat, ami fájdalmas együttléttel járhat együtt. A hüvelyszárazság ellen helyileg ható krémeket, illetve síkosítókat lehet használni. A hormonpótló terápia azonban csak közvetetten hat a szexuális vágyra.
 
 
Vágypusztító: Stressz
 
A középkorú nők különösen stresszes életet élnek: munkahelyi gondok, iskolás vagy tinédzser gyerekek, sokan az idős szülőkről is gondoskodnak. A stressz pedig a szexuális vágy jelentős csökkenésével jár együtt, hiszen egy "veszélyhelyzetben" kinek van kedve a hancúrozáson gondolkodni? Ha nincs kedvünk az együttlétekhez, az a kapcsolatunkban okozhat feszültséget, vagyis egy újabb stresszforrással találhatjuk magunkat szembe. A helyzet megoldásához természetesen a stressz csökkentésére van szükség, de még jobban járunk, ha emellett igyekszünk megtalálni a szex megnyugtató oldalát. Fordítsunk több figyelmet az előjátékra, az összebújásra, a beszélgetésre, egymás testének újra felfedezésére.
 
 
Vágypusztító: Depresszió (és az arra szedett gyógyszerek)
 
Bár maga a menopauza nem okoz depressziót, pont ez az időszak, amikor a nőknek szembe kell nézniük a depresszióval. A statisztikák szerint ugyanis a nőket 40 és 59 éves korban érinti a leginkább a depresszió. A betegség miatt jelentősen lecsökken a szexuális vágy, és az antidepresszáns gyógyszerek még tovább rontják a helyzetet. A gyógyszerek ugyanis csökkentik a libidót, ráadásul lassítják a szervezet szexuális válaszreakcióját. A gyógyszerváltás segíthet a szexuális vágy visszaállításának fizikai részén, ám a lelkihez pszichoterápia is szükséges.
 
 
Vágypusztító: Önbizalomhiány
 
Az idősebb nők gyakran nehezen birkóznak meg azzal, hogy megváltozik a testük, és fizikailag sem bírnak annyit, mint néhány évvel korábban. Az ősz hajszálak, a sajgó ízületek, a petyhüdt bőr jelentősen csökkentheti az önbizalmat, ez pedig gátlásokat okozhat az ágyban. Gondoskodjunk saját magunkról, táplálkozzunk egészségesen, mozogjunk rendszeresen, találjunk egy olyan hobbit, amelyben örömünket leljük, és foglalkozzunk a külsőnkkel is (de ne vigyük túlzásba, a fiatalság megőrzésének hajszolása semmi jóra nem vezet.
 
Forrás: HáziPatika

A változókor nem betegség

A változókor nem betegség, természetes állapot, mégis sok asszonynál jelentős problémákat okoz.

Tovább

Gyötör az álmatlanság

A változókor kialakulásával az alvásban is bekövetkezik néhány természetes változás.

Tovább

A korai klimax jelei

Korai klimaxról abban az setben beszélünk, ha a tünetek a 40 éves kor előtt jelentkeznek.

Tovább

Mi vezet a menopauzához?

Bizonyos műtétek, gyógyszeres kezelések és betegségek idő előtti menopauzát hozhatnak létre.

Tovább

Mi is az a vizelet inkontinencia?

Inkontinencia nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek befolyásolhatók.

Tovább

Menopauza és koleszterin

Korai klimaxról abban az setben beszélünk, ha a tünetek a 40 éves kor előtt jelentkeznek.

Tovább